Orta ve Batı Afrika’ya önem veriyoruz.

Makine sektörünün geleceğine dair öngörüleri paralelinde planladığı hedef ve projeleri ile kurumsal gelişimi ve büyümesini sürdüren İmaş Makine, dünyanın farklı pazarlarındaki değişken müşteri taleplerini tespit ederek kalite ve verimlilik ekseninde çözümler geliştirmeye devam ediyor.  Geçtiğimiz yıl, 9 adet anahtar teslimi tesis ve bunun dışında yapılan makine ve ekipman satışlarıyla toplamda günlük 3500 ton öğütme kapasitesi devreye alan şirket, Batı Afrika ülkesi Gabon’da büyük bir projeye start verdi.

Gabon’daki projeleri hakkında bilgi veren İmaş Makine’nin Genel Müdürü Tuncay Lamcı, “Önümüzdeki günlerde montajına başlayacağımız günlük 300 ton buğday kırma kapasiteli un değirmenimiz, ülkedeki tek değirmene önemli bir alternatif olacak. Değirmen binasının çelik konstrüksiyon ve cephe-çatı kaplamasını holdingimizin inşaat şirketi Seha Yapı üstlendi. Bu bakımdan grup sinerjimizi daha önceki projelerimizde olduğu gibi Gabon’a da yansıtacağız.” dedi.  Gabon’daki projelerinin bölge ülkelerinden Nijerya’da kurdukları 600 tonluk değirmenden sonra şirketleri için güçlü bir referans olacağını belirten Lamcı, İmaş’ın bölgedeki etkinliğini artıracağı yeni projelere de imza atacağını vurguladı. Lamcı, “Orta ve Batı Afrika’da gıda alanında önemli bir yere sahip olan müşterimizle, bölgedeki diğer değirmen yatırımlarında da birlikte çalışmayı arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.

 Günümüzde değişen beslenme alışkanlıkları ile birlikte ihtiyaç haline gelen arpa irmiği, arpa unu, çavdar unu, yulaf unu, nohut unu ve tam buğday unu gibi tesisler için geliştirdikleri özgün çözümlerini de müşterilerine sunduklarını söyleyen Lamcı; “Değirmen tesislerinde kullanılan enerji miktarını düşürmek, çalışmalarımızda hassasiyetle üzerinde durduğumuz bir husus. Öğütme sektöründe hammadde giderinden sonra en büyük gideri teşkil eden enerjinin kullanım maliyetlerini düşürerek önemli kazanımlar elde etmek mümkün. Sadece %5’lik enerji tasarrufu bile bir değirmenciye sürdürülebilir rekabet gücü sağlıyor. O yüzden geliştirdiğimiz her yeni üründe enerji verimliliğine çok büyük önem veriyoruz” diye konuştu. Lamcı, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve  Nijerya’dan sonra Senegal’de de bir fuara katılacaklarını ifade ederek Orta ve Batı Afrika’ya özel bir önem verdiklerinin altını çizdi.